Bizimle iletişime geçin

Arşiv

Atatürk’ü yaşatan yerler! Türk’üm diyen herkes bunları bilmeli

Yayınlama

-

uzaydan görülen atatürk, portre, mustafa kemal atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı, Kurtuluş Savaşı’nın öncüsü Başkkomutan Mustafa Kemal Atatürk sadece fikirleriyle yaşamıyor. Dünya’nın her yerinde kendisini Atatürk’e borçlu hisseden bir millet, bir insan bulmanız mümkün. Hatta bazen doğanın bile Atatürk’e olan borcunu onu yaşatmaya devam ederek ödediğini görebiliyoruz.

uzaydan görülen atatürk, portre, mustafa kemal atatürk

İşte Atatürk’ün neden ölümsüz olduğunu kanıtlayan o yerler:
(Liste aşağı doğru uzamaktadır. Ekranı aşağı kaydırarak devamını görebilirsiniz.)

1 – Trabzon Atatürk Köşkü

Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon’u ilk kez onurlandırdığında bu gün Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konakta ağırlanmıştır.15 Eylül günü Soğuksu semtine yaptığı gezintide Köşkü görmüş ve çok beğenmiştir. 27–29 Kasım 1930 tarihlerinde Trabzon’u ikinci kez onurlandırdığında da Eski Türk Ocağı binasında ağırlanmıştır.

trabzon atatürk köşkü


2 – Antalya Atatürk Evi Müzesi

Antalya Muratpaşa ilçesinde Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün 6-11 Mart 1930 tarihleri arasındaki Antalya ziyaretinde kaldığı ve sonradan müzeye dönüştürülen iki katlı ev.

antalya atatürk evi müzesi


3 – İzmir Atatürk Müzesi

İzmir, 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerindedir ve 1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 9 Eylül 1922’de sahibi tarafından terk edilmiş ve hazinenin mülkiyetine geçirilmiştir. İzmir’e giren Türk ordusu burasını karargâh olarak kullanmıştır. 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminde karargâh bu binadan taşınmış ve hazine binayı Naim Bey’e otel olarak kullanmak üzere kiralamıştır.

16 Haziran 1926’da İzmir’e gelen Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte Naim Palas’ta kalmıştır. 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e her gelişinde hep bu evde kalmıştır. 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün vefatı üzerine, ev kız kardeşi Makbule Baysan’a veraset yoluyla intikal etmiştir. 25 Eylül 1940’ta İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere istimlak etmiştir. Atatürk’ün İzmir’e gelişinin 19. yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde müze törenle halka açılmıştır.

izmir atatürk müzesi


4 – Selanik Atatürk Evi

Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Onun, doğduğu, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği, memleketin hür bir idare rejimine kavuşması için arkadaşları ile birlikte karar verdiği tarihi ev bugün (Atatürk Evi) adıyla müze olarak tanzim edilmiş ve ziyarete açılmıştır.

selanik, atatürk evi, atatürk'ün doğduğu ev


5 – Ankara Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Ankara’nın batısında, Gazi Mustafa Kemal tarafından parça parça ve farklı bireylerden satın alınan arazi üstünde onun talimatı ile kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftliktir.

atatürk orman çiftliği, ankara


6 – Bursa Atatürk Müzesi

Çekirge Caddesi üzerinde bulunan binanın 19. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Köşk bodrum ve çatı katının dışında iki katlıdır. Atatürk’ün Bursa’yı ikinci ziyaretinde (20-24 Ocak 1923) Bursa Belediyesi bu binayı Miralay Mehmet Bey’den satın alarak kendisine hediye etmiştir. Bundan sonra Atatürk Bursa’yı ziyaretlerinde bu evde kalmış, 1938 yılından sonra Bursa Belediyesi tarafından T.C. Emekli Sandığı’na satılmış, 06.02.1968 tarihinde Emekli Sandığı Köşk’ün kullanımını Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devretmiştir. 29 Ekim 1973 tarihinde Cumhuriyet’in 50. yılında müze haline dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

bursa atatürk müzesi


7 – Konya Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Caddesi üzerinde 1912 yılında inşa edilen iki katlı tarihi bina 19 Temmuz 1928 günü Konyalıların Atatürk’e şükranlarının bir ifadesi olarak Atatürk adına tescil edilmiş ve tapusuna “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir” kaydı konulmuştur. 1940 yılından 1963 yılına kadar vali konağı olarak kullanılan bina 17 Aralık 1964 günü “Atatürk Evi Kültür Müzesi” adıyla ziyarete açılmıştır.

konya atatürk evi müzesi


8 – Küba Atatürk Büstü

Küba’nın başkenti Havana’da Puerto caddesindeki bir parkta bulunmaktadır.

küba atatürk büstü


9 – Erzurum Atatürk Evi Müzesi

19.yy. sonlarında Erzurum eşrafından biri tarafından yaptırılmıştır. 1915-1916 da 9 ay Alman Konsolosluğu olarak kullanılmıştır. 12 Mart 1918 Erzurum kurtuluşunda Valiliğin hizmetine verilmiş, 3 Temmuz 1919 da Vali Münir Akkaya’nın ayrılışından sonra Hüseyin Rauf ve arkadaşları M. Kemal Atatürk’le beraber burada 52 gün kalarak çalışmışlardır.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 de Atatürk, eşi Latife Hanım’la beraber gezide iken, Erzurum’daki bir deprem nedeniyle şehrimize gelmiştir. 30 Eylül 1924’de şehrin anahtarı ve evin tapusu Atatürk’e hediye edilmiştir.

erzurum atatürk evi müzesi


10 – Ankara Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi Ankara’nın Namazgâh adı ile anılan semtinde, Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuştur.

Atatürk’ün naaşı, 1953’te Anıtkabir’e nakline kadar burada kalmıştır. Bu kısım halen Atatürk’ün anısına hürmeten sembolik bir kabir şeklinde korunmaktadır. Üzerinde beyaz mermere yazılmış şu kitabe bulunmaktadır:

“Burası 10.11.1938’de sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21.11.1938’den 10.11.1953’e kadar yattığı yerdir.”

ankara etnografya müzesi


11 – Ardahan Atatürk Silüeti

Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyan Atatürk Silueti her yıl 15 Haziran–15 Temmuz tarihleri arasında 17:10 ve 18:20 saatleri arasında görülebilir.

ardahan atatürk silüeti

 


12 – İzmir Atatürk Heykeli

Atatürk Maskı, Türkiye’nin İzmir şehrinde bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzünün beton kabartması olan heykeldir.izmir dev atatürk heykeli


13 – Gömeç Atatürk Kayaları 

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde dağın tepesindeki kayaların oluşturduğu doğal Atatürk portresidir. (Ziyaretçimizin uyarısı ile eklenmiştir.)

atatürk kayaları, gömeç atatürk


Ve ANITKABİR…

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların önderi ve Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır.

anıtkabir, çankaya, atatürk

Okumaya Devam Et
Reklam
2 Yorum

2 Yorum

 1. BST

  3 Temmuz 2018 at 09:13

  Gömeçteki Atatürk kayası nı unutmuşsunuz.

  • admin

   3 Temmuz 2018 at 10:40

   Uyarınız üzerine Atatürk Kayaları’da 13. sıradan listeye eklenmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Atatürk’e böyle dil uzattılar :İsmailağa cemaatinin televizyonu olan FM TV’de yayınlanan ‘Saklı Gerçekler’ programında Atatürk için skandal sözler söylendi.

Yayınlama

-

Yazan:

Programında Atatürk için ‘Çanakkale Savaşında Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek ‘size ölmeyi emrediyorum’ dedi’ ve ‘Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı’ sözleri söylendi.

RTÜK bu hadsiz sölerin ardından kanalı uyardı. Aynı maddeden tekrar bir ihlal olursa kanalın lisansı iptal edilecek.

BİR VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ OLDU

FM TV’de yayınlanan ‘Saklı Gerçekler’ programı aynı gün bir vatandaş tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne şikayet edildi. Emniyet, RTÜK’e şikayeti iletti. Konuyla ilgili uzman raporu hazırlandı.Hazırlanan uzman raporunda şu ayrıntılara yer verildi: Çanakkale Savaşı konuşulurken ‘Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek size ölmeyi emrediyorum dedi. Hilafetin ve saltanatın gerçek askerlerinin kıyımı yapıldı orada’. Filistin’de 65 bin askerimiz 365 bin topla esir bırakıldı’ deniliyor. Atatürk’ü Koruma Kanunu eleştirilirken, ‘Senin hakkında koruma yasaları var. Demek ki mide bulandıracak işlerin var’ deniliyor.

Atatürk’ün mal varlığı konuşulurken ise ‘Sultan Vahdettin Han tüm Sarayı boşaltabilecekken kendine yetecek kadarını aldı. Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı. Neymiş ölürken bağışlamış’ deniyor.

Okumaya Devam Et

Arşiv

İYİ Parti’den ittifak açıklaması!

Yayınlama

-

Yazan:

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erozan, MHP’nin Cumhur İttifakı’ndan çekilebileceğini iddia etti. Erozan, “Her an o gemiyi terk edeceği kanısındayım. Bu ekonomik çöküntünün vebalini MHP üstlenmek istiyorsa hodri meydan” dedi.

‘İyilik Kervanı Yollarda’ projesi kapsamında beraberindeki heyetle Yalova’ya gelen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, partisinin il binasına geçti.
Göreve yeni atanan İl Başkanı Mehmet Çam ve yönetim kuruluna hayırlı olsun dileklerini ileten Erozan, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İYİ Parti’nin yerel seçimde bir ittifak arayışının olup olmayacağı sorulan Erozan, şunları kaydetti:

“İttifak kelimesi etrafında bir sorun var. Bu sorun yasal ve hukuki sorun bir defa. Her ne kadar orada bir başka ittifak içinde olacağız diyorlarsa da bunun yasal bir zemini yok. Çünkü bir evvelkinde bütün partiler anlaşarak genel seçimlerin ne gibi bir modelde gideceğine ilişkin bir tanımlama yaptılar ve bunu da kâğıda döktüler. Oyunun kuralları belliydi. Şimdi Cumhur İttifakı’ndan bahsediyorum. İsmi ittifak olacağa benzeyen, ismi ‘bittifak’ olabilecek öyle garip bir çalışma içindeler ve konuda da bir söz birliğine, söz derken de onun özde bir birlik olması lazım ki söze yansısın, onu da henüz beceremediklerini anlıyoruz biz. Şöyle bir dilemma var onların, tabii ki o ittifakın. Hangi koşullarda seçime gittiğimizi biliyorsunuz. Gemi karaya oturmuş su alıyor. Onların yapacağı her ittifak birinci ve ikinci kaptanın sorumluluğunu ortaya çıkaracak. Niçin, ben MHP’nin her an o gemiyi terk edeceği kanısındayım; bu sorumluluktan sıyırmak için. Bugün bu seçimlerin sonucunda sokaktaki insana yansıması daha henüz yansımaya başlıyor. Ekim ortasına gelindiğinde o ‘Cumhur İttifakı’nda ben çatlakların çıkacağı kanısındayım. Bu ekonomik çöküntünün vebalini MHP üstlenmek istiyorsa hodri meydan.

Parti olarak kendi başlarına yola devam etme niyetinde olduklarını söyleyen Erozan, “Bizim iddiamız, kendi başımıza yola devam etmek. Bunu ben bugün söylüyorum ama bizim çalışmalarımızın düğmeye basılması büyük ihtimalle ekimin ikinci yarısında olacak. Isınma turları bittikten sonra olacaktır. O arkadaşlarımızla bir araya gelmemizin sebebi de o. Bize başka seçenekler de olabilir, derlerse değerlendirmeye alacağız ama bunun ismini koymak, ittifak mı, işbirliği mi, dirsek teması mı, kol kola girmek mi, bunların tarifini bugün yapmak için çok erken” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Arşiv

İşçiler yan yana geliyor!

Yayınlama

-

Yazan:

İki yıl önce kuruluş kurultayı ile yola çıkan Sınıf Tavrı, kriz koşullarında işçi sınıfı hareketinin ihtiyacından yola çıkarak öncü işçileri bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program ile AKP’nin krizle mücadele stratejisini emekçilerin karşısına diktiği gözlemlendi. Üç yıllık bir programla sermayenin kârları korunmaya çalışılırken, bu kârların korunması için sermayenin emekçilere dönük saldırganlığının da artacağı sinyali verildi.

Kriz koşulları altında yaygın işsizlik, hak gasplarının yaygınlaşması, ücret kayıpları beklenirken, bu duruma karşı net bir itiraz yükseliyor. Sınıf Tavrı tarafından yapılan çağrıda “yeter söz işçinin” denildi. İki yıl önce kuruluş kurultayı ile yola çıkan Sınıf Tavrı, kriz koşullarında işçi sınıfı hareketinin ihtiyacından yola çıkarak öncü işçileri bir araya getirmeye hazırlanıyor.

CAM, METAL, İNŞAAT, TURİZM, PETRO KİMYA VE PEK ÇOK SEKTÖRDEN İŞÇİLER YAN YANA GELİYOR

Şantiyelerde direnen inşaat işçileri, fabrikalarında MESS’e karşı grev örgütleyen metal işçileri, sarı sendika ve patron tahakkümüne karşı çıkan cam işçileri, otellerde, kafe ve barlarda sömürünün odağı haline gelmiş turizm işçileri ve diğer pek çok sektörden öncü işçinin kurultayda yan yana gelmesi bekleniyor. Bununla beraber, işçi sınıfı mücadelesine destek veren akademisyen, sendika uzmanı, iktisatçı, gazeteci, doktor ve mühendisler de kurultayda bulunacaklar. “Sınıf sendikacılığı” ilkelerini başa yazmış mücadeleci sendikaların unsurlarının da kurultaya destek vermesi bekleniyor.

Kurultayda pek çok sektörden öncü işçinin yanı sıra direnişteki işçiler de yan yana gelecek. Farklı sektörlerde devam eden direnişlerle teması devam eden kurultay hazırlık komitesi, kurultaylarında direnişteki işçilerin de bulunmasını istediklerini belirtti.

SINIF TAVRI YENİ BİR SOLUK OLMAK İÇİN GELİYOR

Sınıf Tavrı, ekonomik mücadele alanına sıkışmış, sermayenin kuşatıcılığı altında örgütsüzleşmiş, bölünmüş işçi sınıfı mücadelesinde kendini yeni bir soluk olarak tanımlıyor. Sınıf Tavrı, ayrı bir sendikal örgütlenme olmayı hedeflemediğini duyururken, sınıf sendikacılığı ilkelerini sendikal mücadele de önemli bir yer edinmek için çalıştığını duyurmuştu.

İçinde sendika, dernek, birlik, kulüp vb. örgütlenme biçimlerini de barındıran Sınıf Tavrı, hepsi bir yana işçi sınıfının birliğini kurmayı amaçlıyor. “İnsanca bir yaşam, eşitlikçi bir düzen” sloganı ile kurulan Sınıf Tavrı, ekonomik mücadele zemini ile kendini sınırlamıyor. Politik bir eksende işçilerin örgütlenmesi gerektiğini belirten Sınıf Tavrı, ciddi bir mücadele örgütü haline gelmeyi hedefliyor.

KURULTAY 28 EKİM’DE

Bu çerçevede yan yana gelen kurultay çağrıcıları, Türkiye işçi sınıfının önemli bir birikimini yan yana getireceklerini düşünüyor. Kriz koşullarının sertleştiği koşullarda ciddi bir mücadele örgütü haline gelmeyi amaçlayan Sınıf Tavrı, kurultay sonrasında işyeri komiteleri aracılığıyla sınıfın bölünmüşlüğünü ortadan kaldırmak istiyor. Farklı sektörlerden yan yana gelecek işçilerin kurultayı 28 Ekim Pazar günü İstanbul’da Birleşik Metal Sendikası Genel Merkezi’nde buluşacak.

Okumaya Devam Et

Sponsor

Reklam

Haftanın Trendleri