Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Kilonuza göre tüketmeniz gereken su miktarı

Yayınlama

-

Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını nasıl anlarsınız? Elinizin üstünü çimdikleyin. Bıraktığınızda deriniz hemen eski haline dönüyorsa susuz değilsiniz. Bıraktığınızda deriniz bir süre o şekilde kalıyorsa susuz kalmışsınız demektir. Peki günde ne kadar su içmeniz gerekiyor. İşte kilonuza göre tüketmeniz gereken su miktarı…

9 kilo: 0.25 litre – 18 kilo: 0.5 litre

27 kilo: 0.75 litre – 36 kilo: 1 litre

45 kilo: 1.25 litre – 54 kilo: 1.5 litre

63 kilo: 1.75 litre – 72 kilo: 2 litre

81 kilo: 2.25 litre – 90 kilo: 2.5 litre

99 kilo: 2.75 litre – 108 kilo: 3 litre

117 kilo: 3.25 litre

Vücudunuzun susuz kaldığını gösteren başlıca belirtiler ise şunlardır;

 • Susuzluk hissi
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk
 • Endişe ve hassasiyet
 • Koyu sarı idrar
 • Cilt kuruluğu
 • Kabızlık
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Ağız kokusu
 • Tatlı isteği
 • Kas krampları

Vücudunuzun ciddi miktarda susuz kaldığını gösteren başlıca belirtiler ise;

 • Aşırı susuzluk hissi
 • Hızlı kalp atışı
 • Bilinç kaybı
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Boş boş bakma
 • Düşük tansiyon
 • Ciltte aşırı kuruluk ve çatlaklar
 • Şiddetli baş dönmesi
 • Çok koyu renk idrar ya da idrarın oldukça nadir gelmesi
 • Sıcak havalarda bile terlememek

İnsan vücudunun yüzde 60-80’i sudur. Yeterince su içmediğinizde ise; Kanınızdan yüzde 8’e kadar su eksilir. Bu, damarlarınızın daralmasına, kanın pıhtılaşmasına ve yüksek tansiyona neden olur. Kalp krizi ve inme riskini artırır. Hücreler arası boşluktan yüzde 26’ya kadar su eksilir.

Bu, asit seviyesinde artışa, guta, böbrek taşlarına, kemiklerin kırılganlaşmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Hücrelerinizden yüzde 66’ya kadar su eksilir. Bu da, yüksek kolesterol, zayıf metabolizma ve erken yaşlanmaya neden olur. Susuz kalan hücreler yağı etkili bir şekilde yakamaz. Bu durumda obezite kaçınılmaz olur.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Kafamızda deli sorular: Kan lekesi olan yumurtayı tüketmek doğru mu?

Yayınlama

-

Yazan:

Yumurta, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde anne sütünden sonra en değerli besinlerin başında yer alır. Yüksek protein ve düşük kalorili oluşu, aynı zamanda ekonomiyi zorlamamasıyla da sıkça tüketilir. Mutfaklarımızın demirbaşı olan yumurtaların kimisinde kan lekesine denk gelmek mümkün. İşte bu alışık olmadığımız görüntü akıllara soru işareti yerleştirdi: “Kan lekeli yumurtaları yemek doğru mu?”

Neredeyse her yemeğe girebilme özelliğiyle ülkemizde en çok tüketilen gıdaların başında gelen yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan birçok besin öğesini içeriğinde bulundurur.

İçerdiği A, D, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra kolin sayesinde de çeşitli vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynayan ve çoğu zaman yumurta içerisinde görülen kan lekesine aynı zamanda kabukta da rastlanabilmektedir.

Tavuğun karaciğeriyle ilgili

Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.

Bu arada, görülen kan lekelerinin yumurtayı bir bütün olarak ele aldığımızda %1 oranından fazla olmadığını görüyoruz.

Niçin kan lekesi var?

Kan lekesi, yumurtanın bayat olduğu veya uygun şekilde döllenmediği anlamına gelmez, bunun sebebi ise yumurta sarısının oluşumu sırasında tavuktaki bir kılcal damar sorunudur. Bunun nedenleri değişik olabilir.

Kümesteki hayvanların beslenme şekilleri gibi etkenler vardır. Ancak bu durum kümesin sağlıksız olduğu anlamına da gelmemektedir. Kısacası, kan lekeleri görünüş olarak hoş olmayabilir ama oldukça olağandır.

Kan lekelerinin ticari yumurtalarda görülmesi az olur. Çünkü bu yumurtalar piyasada çıkmadan önce özel bir yöntemle taranır ve sorunlu olarak ayıklanır. Andaç seyrek te olsa gözden kaçanlarda bu lekeler görülür.

Ticariler dışındaki yumurtalarda, çiftliklerde aldığınız ürünlerde görülmesi daha sık yaşanır.

Türkiye’nin, Ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk

Okumaya Devam Et

Eğlence

Yıldız Tilbe’nin ‘bedava ilaç’ isteğine Bakan’dan yanıt geldi

Yayınlama

-

Yazan:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yıldız Tilbe’nin bedava ilaç isteğiyle ilgili konuştu. Koca, ‘Sayın Yıldız hanım aile hekimine müracaat ederse oradan ücretsiz zaten alabilir’ dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yıldız Tilbe’nin grip için bedava ilaç isteğine ilişkin, “Sanatçımıza geçmiş olsun temennilerimi buradan iletmiş oluyorum. Sayın Yıldız hanım aile hekimine müracaat ederse oradan ücretsiz zaten alabilir veya herhangi bir hekim reçete yazdığında geri ödeme kurumu bunu ödüyor ama gripten korunmanın en önemli unsuru elleri sık sık yıkamak, istirahat ve bol sıvı” dedi.

Kaynak: AA

Atatürk Spora ve Sporcuya önem verirdi. İşte o bilgiler…

Atatürk Çanakkale cephesinde kaç yaşındaydı?

Okumaya Devam Et

Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Başakşehir’i ben kurdum’ sözlerine yanıt

Yayınlama

-

Yazan:

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ekşisözlük yazarlarının sorularını yanıtladı. Seçilmesi halinde toplu taşıma ücretlerinde indirime gideceğini açıklayan İmamoğlu, Taksim Meydanı için de düzenleme yapılacağını söyledi.

Başakşehir Kulübü için “İBB Başkanı’nın işi futbol kulübü kurmak değil; hele hele İstanbul’da iseniz gururla yanında olacağınız Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yanında olmak” açıklamasında bulunan İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım içinse “Torunu olanlar dinlenmeli” dedi.

İmamoğlu’nun kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlardan satır başları şöyle:

İSTANBUL İLE İLGİLİ EN BÜYÜK HAYALİ NE?

— İstanbul çok güvenli bir şehir ve dünyanın göz bebeği olduğunda dünyanın her yerinden insanların akın akın geldiği bir İstanbul hayal ediyorum.

HDP SEÇMENİNİ KAZANMAK İÇİN NE YAPACAK?

— Tüm söylemlerim İstanbul’da yaşayan herkes için. HDP seçmeni de İstanbul’da yaşıyor. Biz seçmenleri partilerine göre ayırmadık, ayırmayacağız.

‘BAŞKAN OLMADIĞIM 2019’UN 2 AYLIK FARKINI DA ÖDEYECEĞİM’

-CHP belediyelerinin AKP belediyelerine göre, en azından İstanbul’a göre daha kabul edilebilir maaş verdiğini biliyoruz. 2200 tl asgari ücret sürecini Beylikdüzü’nde başlattık. Aynı süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğum gün itibarıyla başlatacağım. Hatta başkanı olmadığım 2019’un iki aylık farkını da ödeyeceğim. Asla asgari ücret, İstanbul’daki 4 kişilik ailenin açlık sınırının altına düşmeyecek.

‘TORUNU OLANLAR DİNLENMELİ’

— Üç çocuğum var. Torun olacak yaşta mıyım tam anlamadım ama en azından şunu biliyorum; Torunu olanlar dinlenmeli.:) Benim gibiler tam enerjisiyle istanbul’a hizmet etmeli.

TAKSİM İLE İLGİLİ PLANI NE?

— Şu anki Taksim Meydanı’nı hiç beğenmiyorum. Mutlaka bu konuda tüm İstanbul’a da sorarak yapacağımız çok güzel bir meydan düzenlemesini hep birlikte başaracağız.

‘İBB BAŞKANININ İŞİ FUTBOL KULÜBÜ KURMAK DEĞİL’

-İBB başkanının işi futbol kulübü kurmak değil; hele hele İstanbul’da iseniz gururla yanında olacağınız Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yanında olmak. Ayrıca 16 milyon insanın toplumsal spor bilincini geliştirmek olacaktır. Zaten 100 küsür yıldır kurulmuş Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi markaları var. Bu kent, üç kıymetli markasıyla dünyaya meydan okuyacak.

TOPLU TAŞIMADA İNDİRİM

— Duyurduk, uyguluyoruz. Gençler 50 lira aylık, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere bedava. Hatta 6 yaşa kadar olan ücretsiz, 12 yaş sınırına çıkarıldı. Sürprizlerimiz devam edebilir.

Atatürk’ün Tüylerinizi Diken Diken Edecek ve Gururla Okuyacağınız Anılarından…

Profesör Herbert MELZIG(Tarihci) Atatürk hakkında inanılmaz sözleri.

‘Andımız’ kararı: Artık Okutulsun!

Okumaya Devam Et

Sponsor

Reklam

Haftanın Trendleri